Da li ste ikada razmišljali o tome koliko samo puta u toku dana izgovorimo reči ili rečenice koje sadrže reč Bog ili Gospod.
Kada smo u neverici kažemo:,,Gospode Bože!”
Kada nam se desi nešto lepo ili doživimo olakšanje uzviknemo: ,,Hvala Bogu!”.
Kada nam je potrebna sreća pred neki važan događaj, zazivamo Boga opet rečima: ,,Ajde, Bože, pomozi.”
Ipak, ako nismo vernici, retko ko se od nas zapita o dubini i značaju tih reči.
Nekako, kao da su ove rečenice ušle u svakodnevni govor, a njihov značaj izbledeo prečestim korišćenjem.
Bilo da idemo redovno u crkvu, slavimo slavu uz sveću i kolač, sebe smatramo ateistima ili se jednostavno nismo odredili prema pitanju religije, svesno ili nesvesno, često se obraćamo bogu – kada nas nešto boli, kada smo uplašeni, kada tražimo utehu ili kada ne postoji drugi izlaz i trenutno je to jedino što možemo.
U crkvi, vernici se mole uz pomoć sveštenika, vođeni njegovim uputstvima, ponavljajući reči molitvenog napeva, ali nisu baš sigurni kako da se mole kod kuće.
Plaše se da nisu dostojni, da će nešto pogrešiti, ili jednostavno ne znaju odakle da počnu.
I za jedne i za druge – i vernike i one koji to nisu, važno je da znaju kako da se iz svog doma obrate Bogu, bez obzira na to da li to čine redovno ili samo kada osete da im je potrebno.
Zato evo kratkog vodiča koji će pomoći da sledeći put započnemo razgovor sa Bogom kako dolikuje.
Šta je molitva?

Molitva je razgovor sa Bogom. To nije samo izgovaranje reči, već iskreno obraćanje, iz srca, ogoljene duše, bez tajni i sktivenih misli.
Kao što razgovaramo sa prijateljem koji nas najbolje poznaje i voli uprkos svim našim gresima i manama, tako treba da razgovaramo i sa Bogom – otvoreno, iskreno i sa poverenjem.
U pravoslavlju, molitva je način da se povežemo sa Bogom, da Mu zahvalimo, da Ga zamolimo za pomoć, da se pokajemo za grehe i da tražimo Njegovo vođstvo i oproštaj.
Molitva je most između nas i Boga, kapija do Njega, način da nas čuje i sasluša.
Iako bi bilo dobro poznavati reči molitve, Bogu se možemo obraćati i svojim rečima.
On od nas ne traži savršene rečenice, već iskreno srce i čistu dušu. Kada govorimo Bogu, treba da osećamo svaku reč, jer iskrenost molitve je njena najveća snaga.
Kako bi rekao protojerej stavrofor Dušan Kolundžić, molitva je ,,izlazak pred Boga, bilo da je izgovorena rečima ili ostala u mislima, proiznesena glasno ili šapatom, kroz hiljadama godina stare psalme ili slobodno nadahnuće iz srca.“
Kako se pripremiti za molitvu kod kuće?
Priprema za molitvu nije samo formalnost – ona obrazuje ton, duh i ozbiljnost samog obraćanja Stvoritelju.
1. Duhovna priprema
Duhovna priprema uključuje:
Iskreno pokajanje: Ako nosimo teret greha, važno je da se pokajemo pre molitve. Nema iskrene molitve bez priznanja sopstvenih slabosti.
Oproštaj: Ako gajimo mržnju ili zameranje prema nekome, treba da oprostimo. Kako da tražimo milost od Boga ako i sami ne praštamo?
Odbacivanje ometanja: Pre početka molitve isključuje se telefon, zatvaraju vrata, gasi televizor. Sve što odvlači pažnju, neka ostane napolju.
Duboko disanje i smirivanje misli: Nekima pomaže i tiha crkvena muzika ili miris tamjana.
2. Mesto molitve

Mesto na kome se molimo ima veliki značaj – pomaže da se koncentrišemo i setimo se kome se obraćamo. Vremenom, počećemo i sami to mesto da vezujemo za Gospoda, ono će biti naš sveti kutak, odakle Mu se obraćamo.
Mesto molitve stvara naviku, pa potom posvećenost i podseća nas da je obraćanje Bogu deo duhovnog života koji takođe traži svoj fizički prostor, kao što ga traže i elementi svetovnog života, poput jela ili spavanja.
Prostor odakle započinjemo razgovor sa Gospodom možemo oplemeniti simbolima vere kao što je krst ili kandilo, a možemo mu dodati i stočić ili policu za sveću i molitvenik.
3. Um, duh i telo u jedinstvu
Prava molitva se rađa kad se duh, srce, um i telo nađu u jedinstvu. Dakle, nije dovoljno samo da ,,izrecitujemo“ tekst molitve – važno je i kako smo duhovno nastrojeni i da li smo sebi dali prostora za susret sa Bogom.
Na kraju krajeva, kao što kaže sv. Teofan Zatvornik:
U molitvu se ulazi sa znakom krsta. Pre prve izgovorene reči obavezno je prekstiti se pažljivo i sa poštovanjem. Na isti način se iz molitve izlazi.
Koje molitve koristiti i kada se moliti?
@rodja94 Psalm 50 🙏🏻🤍 Pomoz Bog 🙏🏻 Amin ☦️#molitva #isus #pravoslavlje❤️☦️🇷🇸❤️ #hriscanstvo #duhovnost #isushristos #biblija #orthodoxchristian #bog #srbija #psalm #psalm50 #zastita #dnevnamolitva #svetiduh
Ljudima koji su na početku svog duhovnog puta i tek izgrađuju svoju duhovnu ličnost, preporučuje se da počnu sa učenjem i čitanjem nekih od osnovnih molitava koje se nalaze u pravoslavnim molitvenicima, kao što su:
- Molitva Gospodnja (Oče naš): Ova molitva je temelj hrišćanske molitve.
- Molitva Presvetoj Bogorodici: „Bogorodice Djevo, raduj se…”
- Molitva Anđelu čuvaru: Zahvala našem anđelu čuvaru što nas štiti.
- Psalam 50 (Pokaјni psalam): Molitva pokajanja i traženja oproštaja.
Tekstovi svih ovih molitava mogu se pronaći na internetu ili u knjizi „Mali pravoslavni molitvenik” i drugim molitvenicima.
Za one koji žele da u molitvi budu revnosni i redovno razgovaraju sa Bogom, važno je da se mole ujutru i uveče.
Jutarnja molitva pomaže da započnemo dan sa Gospodom u mislima, srcu i rečima, a večernja da se zahvalimo za protekli dan i da tražimo oproštaj za grehe.
Takođe, molitva se može obavljati pre i posle jela, pre važnih odluka ili kad god osećamo potrebu da se povežemo sa Bogom.
Dodatni saveti za redovnu i pravilnu molitvu kod kuće

- Redovnost: Kao što je telu potrebna redovna ishrana, tako i duša traži redovnu molitvu.
- Istrajnost: Svakome se u ovom brzom životu, opterećenom svetovnim brigama desi da mu misli odlutaju, ili da zaboravi da se pomoli, pogotovo ako tek započinje duhovno putovanje. Važno je istrajati i vratiti se molitvi.
- Korišćenje molitvenika: Molitvenici su odličan vodič i obavezno štivo za one koji tek počinju sa redovnim molitvama kod kuće.
Svaka molitva je prava ako dolazi iz srca
Molitva van crkve i razgovor sa Bogom koji je redovniji od odlaska u crkvu, za verujuće ljude ili one koji to tek postaju, može biti dragocena praksa koja nas drži u kontaktu sa Gospodom i jača našu veru.
Molitva van crkve, zajedno sa postom sredom i petkom, pomaže u duhovnoj čistoti i povezanosti sa Bogom.
Najvažnije je da verujemo u svoje molitve, da svaka reč i uzdah upućen Nebesima budu iskreni, osvešćeni i puni ljubavi.
Molitva je tu da bude svakodnevni izvor snage, utehe i radosti i da nas poveže sa samima sobom, učini da se osećamo delom Božjeg stada i bude nam putokaz u teškim trenucima.